17 Kasım 2013 Pazar

Zelve

Zelve
Zelve

 Göreme Avanos karayolu üzerinde giderken 3 Km sonra sağa dönünce daha önce gördüklerinize hiç benzemeyen çok ilginç peri bacaları göreceksiniz, bu peri bacalarını seyrederek eski Zelve köyüne varabilirsiniz. Şu an bir müze ve ören yeri olan eski Zelve köyü 1950 yılında bölgede meydana gelen toprak kaymasından sonra tehlikeli bulunmuş ve yaklaşık 3 Km ileride yeni bir köy olan Aktepe köyü kurulmuş ve afet bölgesi kararı gereği eski Zelve köyü yeni köye taşınmış. 1923 yılında Türk ve Yunan hükümetleri arasında imzalanan Nüfus Mübadele Antlaşması ile bölgede yaşayan kadîm Rum halkı Yunanistan'a göçmüştür. Müslümanlarla hristiyanların bir arada yaşadıklarını gösteren çok fazla iz vardır. Cami minaresi olduğu düşünülen yapı günümüze kadar gelmiştir. Ayrıca bölgedeki antik kiliseler de günümüze kadar gelmişlerdir.

Zelve
Üzümlü Kilise - Zelve
 Birbirine bağlı üç vadiden oluşan Zelve Ören yeri Kapadokya bölgesinde peribacalarının en yoğun olduğu yerdir. Zelve vadisinde yer alan peribacaları, diğer bölgelerdekilerden farklı olarak sivri uçlu ve geniş gövdelidir. Bazı peri bacaları ise üç başlıdır. Üç vadide de farklı özelliklere sahip yerleşim yerleri mevcuttur. Birinci vadiden ikinci vadiye geçmek için oyulmuş tünel görülmeye (hatta içinden geçilmeye) değer. Ama tünelden geçmek istemiyorsanız da yürüyerek ikinci vadiye geçebilirsiniz.

 Zelve Ören yeri Kapadokya bölgesinin en önemli dini merkezlerinden biri idi, özellikle 9. ve 13. yüzyıllar arasında rahiplere dini bilgilerin verildiği bir toplantı bölgesi olmuştur. Zelve ören yeri özellikle tünelleri ve güvercinlikleri ile görülmeye değer. Ayrıca Balıklı, üzümlü ve geyikli kiliseleri mutlaka görülmesi gereken yerlerdir.

 Zelve ören yeri sabahları saat 08.00 de açılır, Yazın akşam 19.00 da kışın ise 17.00 de kapanır. Telefon numarası: 0  (384) 271 35 35.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder