6 Ekim 2013 Pazar

Kapadokya

Kapadokya
Kapadokya Peri Bacaları
Kapadokya'yı bilmeyen insanlara nasıl anlatırsın diye soracak olursanız size şunu söylerim; Hani çocukken bize anlatılan masallarda muhteşem saraylar vardı ya, işte Kapadokya o masal âleminden günümüze ışınlanmış bir rüyadır. Bu yüzden Kapadokya'da doğal aşınmalar sonucunda ortaya çıkan oluşumlara "Peri Bacaları" adı verilir.
 Kapadokya, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Aksaray ve Kırşehir'i de içine alan, Orta Anadolu’nun doğusu diyebileceğimiz bir bölgenin adıdır. Kapadokya kelimesi bölgede M.Ö 6. yüzyıl ile M.Ö 3. yüzyıl arasında hüküm süren Persler tarafından bölgeye verilen “Güzel atlar Ülkesi” anlamına gelen Katpatuka kelimesinin zaman içinde değişerek Kapadokya hâline gelmesi sonucunda ortaya çıkmıştır.
 Yaklaşık 60 Milyon yıl önce başlamış olan volkanik faaliyetler sonucunda Erciyes Dağı, Hasandağ ve Güllüdağ'ın farklı dönemlerde püskürttükleri lav ve kül katmanlarının zaman içinde yağmur, kar, rüzgar ve erezyon gibi doğal nedenlerden dolayı aşınması sonucunda ortaya çıkmış değişik ve ilginç bir coğrafya oluşmuş. Bu üç volkanik dağın püskürttüğü lavların nakış nakış işlemesiyle oluşan peribacaları, eşsiz doğa hrikası kapadokya'yı günümüze taşımıştır.
 Gerek doğa ve kültür, gerek tarihi özellikleri açısından gizemini ve sırlarını hala saklayan Kapadokya estetiğin ve doğa ananın oluşturduğu muhteşemliğin uyumunu gösteren dünyanın ender yerlerinden biridir.
 Kapadokya'nın en önemli oluşumlarından biri de yeraltı şehirleridir. Yer üstünde gördüğünüz ilginç oluşumların daha da fazlası yeraltındadır Kapadokya bölgesinde. İlk çağlarda vahşi hayvanlardan korunmak için volkanik kayaların içini oyarak kendilerine korunma alanı yapan ilk insanlardan sonra Hristiyanlığın ilk dönemlerinde Romalı askerlerin zulmünden kaçan ilk Hristiyanlar akın akın Anadolu'ya göç etmeye başlamışlar ve Kapadokya bölgesinde buldukları bu yeraltı barınaklarını genişleterek devasa yeraltı şehirleri haline getirmişler. Yeraltı şehirleri içinde o kadar geniş olanları vardır ki içlerinde okullar, kiliseler, hayvanlar için ahırlar, şaraphaneler ve ailelerin ev olarak kullanabilecekleri alanlar vardır.
 Kapadokya doğadır, tarihtir, kültürdür. Kapadokya'nın bereketli topraklarında üzüm şaraba, toprak çömleğe, iplik halıya dönüşür. Ürgüp'e gidip de şarap içmeden, Avanos'a gidip de çömlek tezgahına oturmadan, kapadokya'nın her tarafında görebileceğiniz el yapımı halı tezgahlarına uğramadan kapadokya'dan ayrılmayınız.
 Kapadokya bölgesinin her tarafı turizm ve tarih açısından çok önemlidir fakat mutlaka görülmesi gereken bazı yerler vardır. Göreme Açık hava Müzesi, Ihlara Vadisi, Derinkuyu Yeraltı Şehri, Temenni Tepesi (Ürgüp), Uçhisar ve Selime katedrali bunlardan bazılarıdır. Hiç şüphesiz ki Avanos'ta testi kebabı yemek ve balon Turu ile Kapadokya'yı havadan seyretmek de mutlaka yapılması gerekenler listesinde olmalıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder