16 Ekim 2013 Çarşamba

GöremeGöreme
Göreme
Nevşehir iline bağlı 2000 nüfuslu bir ilçe olan Göreme’nin antik çağlardan itibaren aldığı isimler Matiana, Korama, Maccan ve Avcılar'dır, günümüzde bilinen isim olan Göreme’nin Korama isminin zaman içinde değişerek günümüze gelmesi sonucunda oluştuğuna inanılır. İlk dönem Hıristiyanları için çok önemli dinsel bir merkez olan Göreme’de çok sayıda kaya mezarı ve kayadan oyma kilise bulunmaktadır. Özellikle Hıristiyanlığın ilk çağlarında Filistin’den çıkan ilk Hıristiyanların ilk duraklarından biri Anadolu olmuştur. Orta Anadolu’da Kapadokya bölgesine yerleşen ilk Hıristiyanlar Roma askerlerinin zulmünden sakınabilmek için yer altı şehirlerinde saklanmış, bölgede bulunan tüf kayaların içine oydukları evler ve kiliseler onların yaşam alanı haline gelmiştir.
Göreme bölgesinde yer alan Göreme Açık Hava Müzesi, kayadan oyma kiliseler açısından son derece önemli bir yerdir.  Açıkhava müzesi içinde bulunan Tokalı Kilise, Elmalı Kilise, Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise bölgedeki en önemli kiliselerdir. Kiliselerin çokluğuna bakılarak Göreme’nin Hıristiyanlığın ilk dönemlerinde önemli bir dini merkez olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca Göreme civarında bulunan yer altı şehirlerinin içindeki misyoner okulları da bu görüşü doğrulamaktadır.

 Göreme bölgesindeki bir diğer ilginç oluşum ise Kılıçlar vadisidir. Göreme Vadisi ile Aktepe arasında tüf kayalardan oluşan vadilere Büyük Küçük Kılıçlar denilmektedir. İçinde su yolu geçen peribacaları, tüneller, ilginç biçimli kayalıkları ile etkileyici bir görünümü olan vadide Kılıçlar Kilisesi bulunmaktadır.

 Bir Kapadokya gezisinin olmazsa olmazı olan Göreme bölgesi gezisinde Göreme Açık Hava Müzesi, Paşabağları, Çavuşini Köyü, Zelve ve Devrent vadileri ile Uçhisar görülmesi gereken yerler. Zelve yönüne doğru giderken yol üzerindeki Paşabağları ve Devrent vadileri fotoğraf çekmek için en ideal noktalardan ikisi.

Göreme Açık hava Müzesi yazın 08.00 – 19.00 arası, kışın ise 08.00 – 17.00 arası açıktır. Müzeye giriş fiyatı 2013 yılı için 15 TL olup, Müzekart ile 2 defa ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca balon turlarına katılmak isteyen ziyaretçiler için Göreme’de faaliyet gösteren çok sayıda balon Tur firması vardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder